Zabrakło tylko punktu by Maciej Janowski utrzymał się w elitarnym cyklu Speedway Grand Prix. Dzięki przychylności działaczy BSI Polak otrzymał jednak stałą dziką kartę na przyszły rok. Czego zabrakło, co było powodem, że wychowanek wrocławskiego klubu zajął 10 miejsce w klasyfikacji generalnej tracąc do ósmego zawodnika tylko, a w ostatecznym rozrachunku „aż” jednego punktu?

Zaczęło się całkiem obiecująco. Stadion Matije Gubca w Krsko przyniósł „Magic-owi” 5 miejsce i dziesięć punktów. Druga runda to zawody na Stadionie Narodowym w Warszawie. Tam ponownie Maciej Janowski dołożył do swojego dorobku dziesięć punktów. Dobra forma w cyklu Grand Prix nie miała odzwierciedlenia w zawodach ligowych, gdzie Janowski jeździł nieco poniżej oczekiwań. Na całe szczęście dla Sparty sezon życia zanotował Vaclav Milik, który na swoje barki wraz z Woffindenem często brali ciężar zdobywania cennych punktów.

Choć wyjazdowy mecz w Grudziądzu nie wyszedł źle bo 8+1 to przyzwoity wynik, ale nie taki jak na lidera przystało.

Fatalne zawody „Janoś” zaliczył 1 maja na „tymczasowo własnym” torze. Tor na Golęcinie nie sprzyjał Janowskiemu od początku, o czym świadczą tylko trzy punkty w pojedynku ze Stalą Gorzów. Kolejne mecze w wykonaniu Mistrza Polski z 2015 roku były przyzwoite, a dobre wyniki potwierdził również 11 czerwca na CASA Arena w Horsens. W tym sezonie był to chyba najlepszy moment Maćka, bo później było już coraz więcej problemów. Zwycięstwo w kraju Hamleta to wygrana w wielkim stylu po walce z Chrisem Holderem na dystansie.

Finał SGP Horsens:

Janowski zwyciężył z dorobkiem 16 punktów i awansował na czwarte miejsce klasyfikacji przejściowej tracąc do lidera 3 punkty.
Następnie kiepski występ w Pradze i tylko pięć punktów, ale to nie zwiastowało niczego złego, bo przecież każdy może mieć słabszy dzień, a występ w Cardiff znów wypadł całkiem dobrze. Magic na Millenium Stadium w Cardiff zdobył 11 punktów.
Po GP w Cardiff nastąpiła przerwa na Drużynowy Puchar Świata. Polska wygrała pierwszy półfinał w Vojens, a w nim najmniej punktów wśród polskich reprezentantów zdobył kapitan Janowski (7). W finale jego miejsce zajął Krzysztof Kasprzak. Polacy zdobyli złoto, ale już bez Magica w składzie. Być może to nieco podcięło skrzydła Janowskiemu, być może złoty medal z Manchesteru pozwoliłby mu nabrać większej pewności przed kolejnymi startami w GP ? Wygląda na to, że raczej nie miało to wielkiego wpływu na jego postawę bo w Malilli Janowski znów otarł się o finał dopisując do swojego dorobku 12 punktów. To był ostatni dobry występ Maćka w tym sezonie jeśli chodzi o GP. Kolejne zawody to:
SGP Gorzów – 6pkt
SGP Teterow – 2pkt
SGP Stockholm – 8pkt
SGP Toruń – 5pkt
SGP Melbourne – 5pkt

Czyli w ostatnich pięciu rundach Janowski zdobył 26 punktów co daje średnią 5,2pkt na zawody. Z kolei w pierwszych sześciu rundach Janowski zdobył 64pkt co daje średnią 10,66pkt na zawody.
Również występy ligowe nie były już na poziomie, do którego Maciek nas przyzwyczaił.
Jak widać druga część sezonu to spora obniżka formy Maćka. Finalnie niestety do utrzymania w cyklu SGP zabrakło tylko i „aż” puntku.
Dziś poznaliśmy zawodników, którzy otrzymali stałe dzikie karty. Wśród nich jest Maciej Janowski co mnie niezwykle cieszy bo jestem pewien, że za rok zobaczymy Janowskiego walczącego o medal. Istniały obawy, że przecież będzie już trzech Polaków (Zmarzlik, Pawlicki, Dudek) w GP i dla Janosia zabraknie miejsca. Pewni byli Nicki Pedersen, Matej Zagar i Emil Sajfutdinov i faktycznie obok Polaka to oni będą ścigać się w przyszłorocznym SGP.
Choć komercyjnie najlepszym rozwiązaniem byliby Martin Smolinski, bądź Vaclav Milik. Zarówno jeden jak i drugi byłby gwarantem dodatkowych kibiców odpowiednio z Niemiec i Czech to cieszy mnie, że postawiono na czynnik sportowy.

Stawka GP 2017 będzie więc bardzo mocna obsadzona, a tej stawce będzie czterech Polaków: