W naszym kraju liczy się tylko liga. Pozostałe rozgrywki zeszły na dalszy plan i dla wielu działaczy oraz zawodników są przysłowiową kulą u nogi. Już od wielu lat taka sytuacja występuje w przypadku rozgrywek o Mistrzostwo Polski Par Klubowych. Kuriozalny jest również dobór finalistów. Kto zna zatem klucz doboru uczestników?

 

Medale, które zdobywają zawodnicy w ramach rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Polski, Mistrzostwo Polski Par Klubowych oraz Indywidualne Mistrzostwo Polski mają podobny wygląd, są wykonane z tych samych kruszców oraz mają taką samą wartość sportową, czyli generalnie są takie same a jednocześnie jakże różne. Można ironicznie zacytować modne powiedzenie, że medale MPPK są obecnie po prostu gorszego sortu. Należy też zwrócić uwagę na spadek zainteresowania mediów i kibiców tymi rozgrywkami, ponieważ zawody od kilku sezonów nie są transmitowane w żadnej ze stacji telewizyjnych, a turnieje ogląda zazwyczaj niewielu kibiców. W bieżącym sezonie przekaz telewizyjny z zawodów miał być tylko w internecie.

 

Rozgrywki o miano najlepszego krajowego duetu po raz pierwszy odbyły się w 1973 roku, a oficjalnie rozgrywane są od 1974 roku. Przez 43 lata kilkukrotnie zmieniano zasady wyłaniania najlepszej klubowej pary w Polsce. Między innymi w latach 1986-1989 o medale rywalizowało dziewięć par, w każdym z biegów uczestniczyło sześciu żużlowców (po trzy pary), natomiast punktowano 5-4-3-2-1-0. Ostatecznie dość szybko zrezygnowano z rozgrywania finałów takim systemem ze względu na sporą ilość wypadków na torze.

 

Dużo klubów ekstraligowych w ostatnich latach wystawiało rezerwowe składy do turniejów eliminacyjnych MPPK, stąd brak awansów do finałów wielu renomowanych ekip mających zakontraktowanych bardzo dobrych, polskich zawodników. Natomiast z awansów do finałów mogło cieszyć się kilka duetów z niższych lig.

 

W 2014 roku doszło do kuriozalnej sytuacji, bowiem w wyniku kolejnej zmiany zasad wyłaniania finalistów nie rozegrano eliminacji, a do finału zakwalifikowano pary z czterech najlepszych klubów Ekstraligi oraz dwie z I ligi i jedną – z II ligi.  Taki system obowiązuje do dzisiaj, z taką tylko różnicą, że prawie nikt nie zna klucza wyłonienia finalistów w sezonie 2016.

 

W mijającym sezonie połączono 1 i 2 ligą w jeden poziom rozgrywek, ale finaliści MPPK powinni zostać wytypowani według wyników z sezonu 2015. Jakie zatem ekipy zapewniły sobie udział w rywalizacji o tytuł najlepszego krajowego duetu? Z Ekstraligi są to kluby z Leszna, Wrocławia, Tarnowa i Torunia, z I ligi Daugavpils i Ostrów Wlkp., a z II ligi zespół z Gdańska. I tutaj pojawia się pierwszy problem, bowiem zagraniczny klub jeszcze nigdy nie wystąpił w rozgrywkach MPPK i z pewnością nie pozwala na to regulamin, a klub z Ostrowa Wlkp. w bieżącym sezonie nie miał drużyny ligowej i tym samym zawodników na odpowiednim poziomie. W związku z powyższym jakie zespoły zaproszono do rywalizacji w bieżącym sezonie w finale MPPK? Z grona ekstraligowców są to kluby z Leszna, Wrocławia, Tarnowa i Torunia co nie budzi najmniejszych wątpliwości oraz klub z Gdańska jako ubiegłoroczny zwycięzca II ligi. Duże zdziwienia wywołuje jednak udział w tym gronie zespołów z Rybnika i Rawicza. Czyżby trzecia drużyna I ligi w sezonie 2015 była lepsza od piątej lub szóstej drużyny z Ekstraligi, pomimo tego, że obecnie „Rekiny” rywalizowały już w najwyższej klasie rozgrywkowej? Pojawia się jeszcze kolejne pytanie. Za jakie zasługi dla polskiego żużla znalazł się w tym gronie Kolejarz Rawicz? Jeżeli jako gospodarz to zamiast wrocławian, którzy zrezygnowali z organizacji finału w Poznaniu. A jeżeli zrezygnowali to nie powinno być Betardu Sparty w gronie siedmiu najlepszych duetów. Ale wrocławianie widnieją w awizowanym zestawieniu podobnie jak rawiczanie. Jaki jest w związku z tym klucz według którego wyznaczono uczestników finału MPPK? Odpowiedź na to pytanie znają z pewnością tylko osoby podejmujące takie decyzje. Dodać należy, że chęć udziały w tych rozgrywkach wyraziła Stal Gorzów, jednak nie zaproszono gorzowian do finału pod pretekstem sztywnych zasad regulaminu. Jakie zatem przepisy precyzują możliwość udziału w decydującej rozgrywce MPPK trzeciej drużyny I ligi i najsłabszej drużyny w Polsce?

Kategorie i tagi: Regulaminowo, , , , , , , , , , ,