W ostatnich dniach poznaliśmy zawodników, którzy zdobyli uznanie w oczach trenerów Marka Cieślaka i Rafała Dobruckiego. O ile Cieślak nie miał problemów z dokonaniem wyboru, gdyż kadra pozostaje niemal bez zmian. Z kolei Rafał Dobrucki będzie musiał się zmierzyć z tym, że tacy juniorzy jak Zmarzlik czy Przedpełski będą już mogli walczyć tylko o miejsce w seniorskiej kadrze.

To był wspaniały rok dla obu naszych reprezentacji. Zarówno dorosła jak i młodzieżowa Reprezentacja Polski zakończyła zmagania drużynowych mistrzostw świata ze złotymi medalami na szyjach. Jak to mawiają łatwiej się atakuje, a trudniej broni więc przed naszą „husarią” trudne zadanie. Choć nieraz już mogliśmy się przekonać, że nasi żużlowcy potrafią dokonać niemożliwego (patrz finał DPŚ 2009). Wtedy to na trudnym torze w Lesznie i przerwą przed ostatnią serią startów to Australijczycy już mogli wieszać sobie złote medale na szyjach, a finalnie Gollob na motocyklu Kasprzaka pokonując Leigh Adams’a zapewnił tytuł mistrzowski Reprezentacji Polski.

 W przyszłym roku bronimy więc będzie trudniej, ale okolicznością sprzyjającą jest fakt, że zarówno finały DPŚ jak i DMŚJ odbędą się na polskiej ziemi.

Baraż oraz finał Drużynowego Pucharu Świata po ośmiu latach przerwy zawita do Leszna, które kojarzy się nam tylko ze sukcesami „polskiej husarii”.

Finał Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów odbędzie się zaś na torze przy Gliwickiej 72 w Rybniku. To powrót imprezy takiej rangi po 11 latach, gdyż ostatni raz finał DMŚJ w Rybniku był organizowany w 2006 roku. Wtedy to nazwiska takie jak Paweł Hlib, Karol Ząbik poprowadzili młodzieżówkę po złoto. W ramach ciekawostki dla rybnickich kibiców zaznaczę, że zawodnikiem, który zdobył największą ilość punktów był dobrze rokujący junior ze Szwecji … Fredrik Lindgren dziś nowy nabytek KS ROW Rybnik. 17 września 2006 roku popularny „Fredka” zgromadził na swoim koncie 15 punktów w sześciu startach. Co więcej do niego należał najlepszy czas dnia 65,95sek. Jeśli Szwed notować będzie i w tym sezonie takie wyniki przy Gliwickiej 72 to z marszu stanie się ulubieńcem publiczności … oczywiście zaraz po Rafale Szombierskim.

Wracając do tematu reprezentacji cieszy fakt, że będzie mieli te dwa finały u siebie. Po pierwsze może to pomóc w obronie tytułu, a po drugie fani nie będą mieli problemów z obejrzeniem zawodów na żywo, a nie zza ekranu.

 

Kadra seniorska na DPŚ 2017:

Trener: Marek Cieślak
Zawodnicy:
Bartosz Zmarzlik
Maciej Janowski
Krzysztof Kasprzak
Piotr Pawlicki
Przemysław Pawlicki
Krzysztof Buczkowski
Patryk Dudek
Jarosław Hampel
Piotr Protasiewicz
Grzegorz Zengota
Paweł Przedpełski
Krystian Pieszczek
Janusz Kołodziej

 

Kadra juniorska na DMŚJ 2017:

Trener: Rafał Dobrucki
Zawodnicy:
Daniel Kaczmarek
Kacper Woryna
Dominik Kubera
Robert Chmiel
Bartosz Smektała
Rafał Karczmarz
Maksym Drabik
Oskar Bober

Kategorie i tagi: Liga polska, Żużel w Europie, , ,